Ako je to so schvaľovaním

Drobná elektromobilita zaplavuje naše komunikácie.  Dnes stačí zákazníkovi informácia od predajcu "je to schválené ako bicykel, na to nepotrebujete vodičák" a produkt sa predá. Nejaký čas sa zákazník teší s elektroskútrom, elektroharlejom, elektrickou kolobežkou a nik sa nepozastavuje nad tým, či to vôbec má zákonnú poistku. "Veď to je len na elektriku", znie často ospravedlňujúci argument. Ale elektrina je silná a tichá.

 

Čoskoro vznikne potreba, spraviť vo veciach poriadok. Dnes "orgánmi" nepovšimnuté elektrokolobežky a citycoco skútre sa čoskoro stanú objektom kontrol. Množstvo týchto vozidiel v prevádzke skôr či neskôr naplní údajmi štatistiky priestupkov, nehôd, zranení, odcudzení a nebude ďalej únosné trpieť tak rýchle a nekontrolovateľné vozidlá na verejných komunikáciách. 

 

Už dnes treba pri kúpe drobnej elektromobility myslieť na to, aby bola správne naplnená litera zákona a aby sa naše vozidlo časom nestalo len kolónkou lacného výpredaja na bazoši s titulom "predám na ND, bez TP a EČV". 

 

Prinášame Vám v prehľadnej tabuľke kategórie vozidiel tak, ako majú byť správne zaradené. 

 

L - kategória vozidiel, vyžadujúcich "typové schválenie EÚ" - podliehajú evidencii, potrebujú značku.

 

V- vozidlo kategórie "strojové zariadenie"- nepodliehajú evidenci, nepotrebujú značku, ale musia mať "vyhlásenie o zhode" a ďalšie predpísané doklady. 

 

Tabuľky prebraté zo stránky: https://www.soi.sk/files/documents/kcinnost/2020/vk_lahke_elektricke_vozidla_2.pdf

 

 

 

Poviete si, čo je to za blbosť, bicykel s "ešpézetkou"? Nuž, je to realita.

Takto to vyzerá v Nemecku: (https://www.elektrofahrrad24.de/blog/l1e-a-e-bike-kategorie)

 

A takto to vyzerá v Anglicku: (https://ebiketips.road.cc/content/advice/advice/buying-and-riding-an-s-pedelec-in-the-uk-1637)

 

Preto Vám ponúkame elektrické nákladné trojkolky s vystaveným TP a pripravené na prihlásenie do evidencie na DI. 

 

Andrej Oravský 

Technik